Exkurze u výrobců větrných elektráren

Ve dnech 17. – 18 července jsme pro naše členy i další zájemce z řad spíše odborné veřejnosti pořádali zájezd do Německa spojený s návštěvou a prohlídkou výrobních závodů dvou velkých a významných výrobců větrných elektráren – VESTAS a ENERCON. Díky atraktivnímu cíli naší cesty se nám kapacitu zájezdu podařilo naplnit během necelých dvou týdnů, pár jedinců jsme bohužel museli ještě odmítnout.
I přes velice brzkou hodinu odjezdu byli všichni vzorní a z Brna jsme vyjížděli minutu po 4. hodině ranní, další účastníky jsme po cestě přibrali v Praze a doprovázeni deštěm jsme vyrazili do Německa.


V 10 hodin jsme byli očekávání v závodě Vestas Blades v Lauchhammeru. Přivítala nás mj. informace o naší návštěvě promítaná v interní televizi mezi zprávami o novinkách a úspěších společnosti. Našimi průvodci byli pánové Rudolf Grabner a Nico Suren.

 

           

 


Po krátkém uvítání jsme se rozdělili na dvě skupinky a první skupina, vybavená reflexními vestami a návleky (pohybovali jsme se v prostorách, kde se pracuje s epoxidovými pryskyřicemi), vyrazila na prohlídku do výroby, kde se vyrábí listy pro rotory větrných elektráren Vestas V112, zatímco pro druhou skupinu byla zatím připravena prezentace o produktech a novinkách VESTASu. Později jsme se vystřídali. Naši průvodci i tlumočníci se přitom jak při prohlídkách, tak prezentacích potýkali se zvídavými a hodně podrobnými dotazy všech účastníků, bylo znát, že jsou mezi námi různě profesně zaměření lidé spojení s naším oborem.

 

           

 


Plni zážitků a nových informací jsme Lauchhammer opouštěli kolem půl čtvrté, abychom se do večera přiblížili k dalšímu cíli našeho zájezdu. Po cestě jsme samozřejmě „potkali“ mnoho větrných parků, což si mnozí z nás nenechali ujít a snažili se vytvořit pár zajímavých snímků i přes sklo autobusu.

 

     

 

Už při cestě k hotelu jsme viděli, že to další den nebudeme mít daleko, větrné elektrárny stojící v průmyslové zóně v Magdeburgu přímo v areálu ENERCONu jsou jasným orientačním bodem, mezi nimi zejména největší model E-126.

 

           

 

     


Druhý den nás kromě deště při příjezdu k ENERCONu přivítala a potěšila česká vlajka vyvěšená na naši počest. I zde jsme se po krátkém uvítání rozdělili do dvou skupin, tentokrát se ale obě skupiny vydaly rovnou na prohlídku výroby, každá skupinka po své trase. Našimi průvodci byl pan Christian Kroliczek a kolega i je jsme se svými zvídavými dotazy značně potrápili.

 

           

 

           


Prohlídka v ENERCONu byla mnohem delší, v tomto závodě se vyrábí mnohem více komponent pro větrné elektrárny, než jsme měli možnost vidět předchozí den. Kromě výroby a finálních povrchových úprav listů pro větrné elektrárny typu E-82 a E-101 jsme viděli např. výrobu nejrůznějších skříní pro spínače, transformátory a další technické vybavení VtE, výrobu cívek, navíjení statorů a rotorů a jejich finální úpravy a montáž gondol.

 

     


Velkým lákadlem a zážitkem byla návštěva a prohlídka větrné elektrárny typu E-126, největší VtE, kterou zatím ENERCON vyrábí. Tato VtE stojí přímo v areálu výrobního závodu, její instalovaný výkon činí 7,5 MW, výška stožáru je 135 m, celková výška tedy dosahuje úctyhodných 198 m. Stožár je v tomto případě z betonových prefabrikátů a u paty činí jeho průměr 13 m, do útrob se tedy pro další prohlídku a výklad vešla celá skupinka. Obejmout tohoto „drobečka“ z venku se nám však těsně nepodařilo. V době naší návštěvy vyráběl ENERCON 38. a 39. kus těchto elektráren (generátory jsou číslované).

 

           


Všichni účastníci sice mají co do činění s oborem větrné energetiky, přesto si každý odnesl plno nových a zajímavých informací, zájezd byl navíc příjemnou platformou pro setkání a diskuse odborníků v našem oboru. Jsme rádi, že se nám tyto exkurze podařilo zorganizovat a realizovat, velký dík patří ENERCONu a VESTASu, že nám návštěvu ve „velkém měřítku“ umožnili. Budeme se těšit na další setkání při některé z našich dalších akcí.
 

           

Akce
Partneři