Emisní povolenky loni stlačily výrobu energie z uhlí rekordním způsobem

 

Německá agentura Agora v úterý oznámila, že emise oxidu uhličitého loni poklesli o - nedávno ještě těžko představitelných - 50 miliónů tun. Výroba elektřiny z obnovitelných zdrojů poprvé překonala výrobu z černého i hnědého uhlí a jaderných elektráren dohromady. Důvodem je především rostoucí cena emisních povolenek, která tlačí na nižší výrobu energie z uhlí a naopak na růst výroby z obnovitelných zdrojů. 

Ve Španělsku klesly emise z výroby elektřiny meziročně o 33 %. „Vloni uhelné elektrárny přispěly k celkovému objemu elektřiny vyrobené ve Španělsku méně než 5 % - to znamená o 85,6 % méně než v roce 2002, kdy výroba elektřiny z uhlí vrcholila. Španělsku trvalo jen jeden rok, než dosáhlo cíle, u nějž se očekávalo, že zabere dekádu." Hlavním důvodem je opět rostoucí cena emisních povolenek. Španělsko patří spolu s Francií (srovnej s jejich ještě nedávnou orientací na rozvoj jaderné energetiky), Německem a Británií mezi nejatraktivnější evropské země pro investice do obnovitelných zdrojů, uvádí loňský žebříček poradenské společnosti EY.

Snižování výroby energie z uhlí a odstavení uhelných elektráren v Česku řeší tzv. Uhelná komise, která má s verdiktem - konkrétním rokem uzavření uhelných zdrojů - přijít tento rok. „Musíme si uvědomit, že obchodování s emisemi vzniklo proto, aby uhlík dostal reálnou cenu, aby se škody, které vznikají při spalování na zdraví, klimatu, majetku a přírodě promítly do ceny energií, aby to platili ti, kteří znečišťují. Systém emisních povolenek tady není proto, aby pomáhal přežít průmyslu založenému na fosilních palivech. Z výnosů z prodeje povolenek se má zaplatit a urychlit přechod na čistou ekonomiku," uvedl Štěpán Chalupa, předseda Komory obnovitelných zdrojů energie.

 




Partneři