INFO_Polsko plánuje stavět větrné parky ve státních lesích. Kdy ho bude následovat Česko?
KOMENTÁŘ JAROMÍRA PISKOŘE | Polsko pokrývají z přibližně jedné třetiny lesní porosty a tři čtvrtiny z celkových 9,2 milionu hektarů obhospodařují polské Státní lesy. Ty právě teď ve spolupráci s dánskou společností Eurowind Energy zahajují projekt, jehož cílem je „osahat“ si kritická místa při plánované výstavbě lesních větrných parků, které mohou v tzv. větrných koridorech fungovat podobně jako flotily větrných elektráren na mořských pobřežích.
Jde konkrétně o tři pilotní projekty – dva v lesních revírech kolem města Zielona Góra a jeden poblíž Štětína. Stavbu i následný provoz bude mít na starosti dánská společnost Eurowind Energy. Turbíny s lopatkami budou instalovány na stožárech vysokých 250 metrů, minimálně 50 metrů nad korunami stromů. V každé lokalitě má být postaveno 10 až 30 větrníků, každý o výkonu 6 až 7 MW.
Investice jdou do milionů eur, ale očekává se, že budou srovnatelně výnosné jako u větrných elektráren v Baltském moři. Obyvatelé obcí sousedících s „lesními“ větrnými elektrárnami mají dostávat 10 % vyrobené energie a správce lesů poplatky za pronájem. A jak zdůrazňuje vedení polských Státních lesů (Lasy Państwowe), lokality vybrané investorem (na základě větrné mapy se zohledněním vzdáleností od chráněných přírodních oblastí i lidských sídel) splňují všechny platné právní předpisy.
Pokračování článku si můžete přečíst níže nebo na webu INFO.cz.
Během výstavby se plánuje pouze nejnutnější „prořezávání“ lesních porostů pro přípravu staveniště. Pro dopravu prvků větrné elektrárny budou v maximální míře využity již existující nebo nové lesní cesty. Některé ze stávajících komunikací bude možná nutné rozšířit, aby se vozidla mohla otáčet – připouští Krajské ředitelství státních lesů ve Štětíně s tím, že tyto cesty budou nadále sloužit jako obslužné, získají status přístupových požárních komunikací a po realizaci projektu (doba pronájmu pro pilotní investici je 30 let) mohou být okolní plochy znovu zalesněny.
Větrné turbíny budou umístěny na stožárech vysokých 250 metrů a jejich lopatky se mají otáčet ve výšce nejméně 50 metrů nad korunami stromů. Turbíny budou rovněž vybaveny technologiemi, které zabrání střetu s ptáky nebo netopýry. Podle ujištění investora budou detekční a reakční systémy minimalizovat riziko srážek.
Větrné koridory nejsou jen na moři, ale i nad lesy
Sylwia Studzińska z oddělení rozvojových projektů polských Státních lesů a manažerka projektu Las Energii (Les Energie pro časopis Głos Lasu (Hlas lesa) mimo jiné uvedla, že investor podle pokynů Státních lesů provádí rozšířený monitoring, zahájil spolupráci s polskými ornitology a zadal studie týkající se instalace kontrolních, měřicích a záznamových zařízení na daných lokalitách.
Jsou tak například sledováni mladí sokoli s připnutými vysílačkami a ve spolupráci s Přírodovědeckou univerzitou v Poznani spuštěna rozsáhlá studie, jejímž cílem je posoudit vliv „nadstromních“ větrných elektráren na netopýry a ptáky. Ta bude probíhat jak před výstavbou turbín, tak v jejím průběhu i po ní.
Dotčené lesní revíry dostanou „rentu z pronájmu“ a obyvatelé sousedních obcí bezplatný příděl elektřiny. Větrné turbíny budou vybaveny požárními hlásiči a vlastními protipožárními systémy, včetně hasicích systémů. To vyžaduje pojistitel investice. Investor má navíc možnost v případě požáru turbínu dálkově vypnout.
Eurowind Energy již realizovala podobné investice v Německu a ve Švédsku. „V současné době jsou polské projekty ve fázi administrativních prací a schvalování. Probíhají studie a monitoring životního prostředí, na jejichž základě bude zpracováno podrobné posouzení vlivu investice na životní prostředí,“ popisuje stávající situaci společnost a zdůrazňuje inovativní charakter projektu. Investoři tvrdí, že mimo rozdílných terénních podmínek se projekt výstavby větrných elektráren v lesích svými postupy neliší od projektů na zemědělských plochách.
Podle Przemysława Zaleského, odborníka na energetickou bezpečnost z Nadace Pulaského (renomovaného polského think-tanku), který působí na Technické univerzitě ve Vratislavi, se navzdory vysokým nákladům (přes milion eur na jeden 250 metrů vysoký „větrák“) může výstavba větrných elektráren v polských Státních lesích pro investora ve finále ukázat jako velmi výhodná.
Investor si totiž vybral lokality v tzv. větrných koridorech, kde je rychlost větru srovnatelná s mořskými větrnými parky v Baltském moři. Po odečtení vlastních nákladů, poplatků za pronájem lokalit pro lesní správu a výkonu předaného sousedním obcím mohou tak větrné elektrárny přinést investorovi mnohamilionové zisky.
Generální ředitelství polských Státních lesů zdůrazňuje, že základním předpokladem projektu „Energie v lese“, v jehož rámci se popisovaný pilotní projekt realizuje, je dosažení energetické soběstačnosti státních lesů.
„V současné době Státní lesy zpracovávají energetickou strategii, která má odpovědět na otázku, jak nejlépe tohoto cíle dosáhnout. Vzhledem k tomu, že Státní lesy spravují pozemky po celé zemi a zahrnují nejen lesní půdu, se po analýze ukázalo, že tyto zdroje představují obrovský potenciál, který lze využít z hlediska výroby energie z OZE.“ Vybrané pozemky pak mohou být v budoucnu využity pro různé typy zařízení na výrobu energie z OZE (fotovoltaická zařízení, zařízení na skladování energie či větrné elektrárny na lesní půdě).
Přibližný termín uvedení větrníků do provozu v rámci pilotního projektu je plánován přibližně za čtyři roky. Hlavním cílem polských Státních lesů a této pilotní verze je identifikovat hlavní překážky realizace a shromáždit potřebné poznatky pro budoucí projekty. Podle všech analýz lze v porostech spravovaných polskými Státními lesy postavit nad korunami stromů dva až dva a půl tisíce větrných elektráren.
Polský přístup je jasný. Za peníze zahraničních investorů se celý proces realizace „naučit“ na pilotním projektu a identifikovat kritické body, aby pak budoucí stavba daleko větší větrné flotily byla už čistě v polských rukou.
Polsko už má tedy konkrétní projekty v procesu schvalování a masivně čerpá prostředky z ekologických fondů EU. Nebuďme cyničtí, protože se něco pomalu hýbe i u nás. Tak nějak po česku a s politickým rozmyslem.
Minulý týden Lesy České republiky a ČEZ uzavřely Memorandum o spolupráci, kterým stvrdily svůj zájem o dlouhodobý rozvoj v oblasti obnovitelných zdrojů. Cílem obou stran je pomoci při přípravě větrných parků na pozemcích ve vlastnictví státu, na nichž mají právo hospodařit Lesy ČR. V dokumentu se mimo jiné společně zavazují, že budou hledat vhodné lokality, ve kterých by připadala v úvahu příprava, výstavba a provozování větrných elektráren.
„Uvědomujeme si, že dekarbonizace, energetická bezpečnost a soběstačnost vyžadují společný přístup. Naším úkolem v rámci uvedené spolupráce je ověřit technické, environmentální a ekonomické podmínky pro vybudování větrných elektráren na lesních pozemcích. Už nyní společně hledáme vhodné lokality, kde by bylo možné vybudovat pilotní projekty. Prioritně se bude jednat o hospodářské lesy, tedy porosty s nižší ekologickou hodnotou,“ říká Dalibor Šafařík, generální ředitel Lesů České republiky.
Mezi regiony s dostatečným větrným potenciálem patří zejména Vysočina, některé oblasti Moravskoslezského, Pardubického nebo Libereckého kraje. V případě umístění elektráren v lesích se může také jednat o oblasti po kalamitní těžbě nebo tzv. bezlesí – tedy plochy, na kterých byl les v minulosti vykácen a nový už nebude vysázen.
„Přístupu Lesů ČR k rozvoji moderní energetické infrastruktury si velmi vážíme. Najít vyhovující lokalitu pro výstavbu větrné elektrárny je klíčové a zároveň to není jednoduché. Nejde přitom pouze o vhodné přírodní podmínky z hlediska větrnosti, vždy chceme být také v souladu s místními. Vnímáme, že určujícím faktorem pro přijetí větrných elektráren je i vzdálenost od nejbližších obydlí. Věříme, že právě lesy jsou cestou, jak tyto výrobny bezemisní elektrické energie situovat do míst více akceptovatelných obyvatelstvem,“ uvádí Jan Kalina, člen představenstva ČEZ a ředitel divize obnovitelná a klasická energetika.
Redaktor: Jaromír Piskoř, INFO.cz