Podzimní seminář ČSVE 2024

Větrné elektrárny na hranici s Německem

Nedostatečná komunikace může být velkou chybou u jakéhokoli projektu, zvláště pak v oblastech, kde se jedná o přeshraniční spolupráci. Příkladem je projekt výstavby větrných elektráren na česko-německé hranici, který kvůli špatné komunikaci vyvolal v Česku vlnu nevole. Více o této situaci se můžete dočíst níže na odkaze.

K této problematice se vyjádřili i odborníci z oblasti větrné energetiky:

Michal Janeček, předseda České společnosti pro větrnou energii, uvedl:

„Budování dobrých sousedských vztahů je důležité v každé oblasti lidského soužití. Zvláště pak mezi dvěma zeměmi a navíc ve složitém tématu, jako je větrná energetika. Situaci mohu hodnotit zatím jen z uvedeného článku a vyjádření osob v něm. Jedno je však jisté, takto se ze strany investora vést komunikace nemá. Pokud na území svého státu podmínkám vyhovují, ale větrníky mají stát blízko obce jiného státu a svojí přítomností mohou ovlivňovat život lidí v této obci po dobu několika desítek let, tak s touto obcí musím komunikovat a snažit se dohodnout. Zodpovědní investoři jsou v ČR sdruženi v České společnosti pro větrnou energii (ČSVE), kde jsou vázáni etickým kodexem. Pro obecní zastupitele jsme společně s Ministerstvem průmyslu a obchodu a ČSVE vydali větrné desatero, rádce, jak v jednáních s investory postupovat.“

Štěpán Chalupa, předseda Komory obnovitelných zdrojů energie, řekl:

„U každého projektu je nezbytné, aby byl v souladu se všemi (u nás v ČR i EU nejpřísnějšími) pravidly. Pak jde o projekt, který je přínosný a má se realizovat. K posouzení každé větrné elektrárny dochází vždy, i pokud se nepostupuje speciálním procesem tzv. EIA. Jinými slovy, podstatné je, jestli konkrétní projekt je dobrý a splňuje podmínky, nebo ne. To bohužel z dostupných informací k tomuto projektu nelze vyhodnotit. Větrné elektrárny v Česku dodávají jen asi procento spotřebované elektřiny, výhledově můžou pokrývat třetinu roční spotřeby. Úspěšný rozvoj větrné energetiky stojí na vzájemné ohleduplnosti, slušnosti a férovém přístupu jak vůči občanům, tak vůči obecním i krajským samosprávám.“