Zpravodaj ČSVE 8/2010

V srpnovém vydání Zpravodaje ČSVE si již dovolíme předběžně bilancovat dosavadní vývoj výše instalovaného výkonu větrných elektráren (VtE) v ČR v letošním roce. Byť oficiální statistiky a dosud známý návrh Národního akčního plánu předpokládají meziroční přírůstek výkonu VtE na úrovni 50 MW, je podle informací ČSVE evidentní, že na konci roku 2010 bude v ČR dosaženo instalovaného funkčního výkonu větrných elektráren do hodnoty max. 215 MW. Meziroční nárůst tak bude zřejmě pouze na úrovni do 23 MW, což je výrazný propad oproti téměř 44 MW instalovaným v roce 2009. Vzhledem k dlouhé době přípravy projektů větrných elektráren je významným indikátorem situace i fakt, že za prvních osm měsíců roku 2010 byly do procesu EIA zařazeny nové projekty o souhrnném maximálním výkonu pouze 20 MW, což je opět prudká negativní změna oproti loňskému roku, kdy byla tato hodnota na úrovni 470 MW. Je ovšem třeba vzít rovněž v úvahu, že tato loňská hodnota výkonu VtE v EIA byla do značné míry způsobena oživením velkého projektu v Krušných Horách s plánovaným výkonem až 280 MW. Statistika tedy opět dokazuje známý fakt, že naše oficiální deklarace vůči EU a skutečnost, kterou investoři VtE zažívají během povolovacího procesu, jsou diametrálně odlišné.


V případě, že se investorovi podaří dosáhnout všech povolení a VtE postavit, ani pak zřejmě nebude mít po starostech, neboť projednávaný návrh Zákona o podporovaných zdrojích energie dramaticky mění způsob podpory obnovitelných zdrojů energie. Nejenom o tomto se dočtete v části věnované legislativě.


Posilou pro pokračování v „boji na domácí půdě“ nám může být například návštěva akce věnované větrné energii. Aktuální je v současnosti tradiční veletrh větrné energie Husum WindEnergy - http://www.husumwindenergy.com/content/en/start/start.php, který bývá pořádán ve dvouletém intervalu v Husumu v Německu. Letos bude tento veletrh zahájen 21.září a potrvá do 25. září 2010. Očekává se účast cca 950 vystavovatelů a 25.000 návštěvníků ze 70 zemí. Partnery tohoto veletrhu jsou mimo jiné i EWEA (European Wind Energy Association) a GWEC (Global Wind Energy Council).


I během prázdnin se našemu lektorovi Jiřímu Špičákovi podařilo pokračovat v osvětě o našem oboru a to dokonce vůči dětem na letním táboře. Jak si přečtete níže, děti to rozhodně nevnímaly jako „příkoří o prázdninách“ a aktivně se do přednášky zapojily.





Partneři