Návrh na podporu zelené energie v Česku ohrožuje budoucí rozvoj, tvrdí asociace

Návrh zákona o obnovitelných zdrojích energie, který už je v Poslanecké sněmovně, je podle českých asociací pro obnovitelné zdroje energie nekoncepční. Ohrožuje prý budoucí rozvoj těchto sítí.

 

Iniciativa asociací pro obnovitelné zdroje energie odmítá vládní návrh zákona o podporovaných zdrojích energie. Ten je nyní v Poslanecké sněmovně a má být projednáván ve druhém čtení.

Podle iniciativy, která sdružuje všechny asociace všech typů obnovitelných zdrojů, je tento zákon nekoncepční a zásadně ohrožuje nejen rozvoj nových instalací OZE v ČR, ale i provoz stávajících zdrojů.

Navíc podle nich rezignuje na výrobu tepla z OZE. Martin Bursík, konzultant asociací, označil nový zákon za další bod ofenzivy proti obnovitelným zdrojům v ČR.

Podle asociací jde nový zákon na ruku velkým energetickým firmám a znesnadňuje fungování malých a středních podniků.

Neúměrně má také omezovat rozvoj nových obnovitelných zdrojů – kromě nutnosti autorizace zdrojů s výkonem nad 1 MW ze strany ministerstva průmyslu a obchodu podmiňuje podporu také nepřekročením limitu stanoveného Národním akčním plánem pro OZE.

Ten může být nicméně kdykoliv pozměněn a nedává tak investorům potřebné jistoty.

 

Velký problém asociace vidí v biomase
Iniciativě se nelíbí ani plán MPO zastavit rozvoj obnovitelných zdrojů na 13,5 % v roce 2020, což by podle nich měl být pouze minimální cíl.

Jak dále uvedl Martin Bursík, MPO navíc na Evropskou komisi chystá podvod tím, že plánuje vykazování netříděné složky komunálního odpadu jako podílu na obnovitelných zdrojích.

Jako velký problém vidí asociace také otázku podpory výroby elektřiny a tepla z biomasy. Stát podle Štěpána Chalupy z České společnosti pro větrnou energii selhal v otázce účelově pěstované biomasy.

Nyní pak kvůli podpoře spoluspalování biomasy s uhlím dojde ke skupování zbytkové biomasy z lesa a z průmyslového zpracování dřeva velkými podniky a nedostane se tak na domácnosti či decentralizovanou výrobu tepla a elektřiny.

Malé zdroje přitom podle Chalupy mají mnohem vyšší účinnost (až 85 %), zatímco při spoluspalování dosahuje efektivita jen asi 25 %. Asociace tak navrhují, aby mohly velké zdroje nad 10 MW používat jen účelově pěstovanou biomasu.

 

Zdroj: www.byznys.ihned.cz - Zpravodajství, 23.8.2011, Petr Lukáč

 




Partneři