EU vyzývá Českou republiku k řádnému provedení směrnice o podpoře OZE

V komentářích a informacích o přípravě a schvalování nového zákona o podporovaných zdrojích energie, kterým má být do českého právního řádu mj. implementována evropská směrnice 2009/28/ES o podpoře využívání energie z OZE, jsme upozorňovali, že 5. prosince loňského roku uplynula lhůta pro implementaci této směrnice. Nyní na tuto skutečnost reaguje i Evropská komise, která minulý týden vyzvala Českou republiku k nápravě a provedení směrnice do dvou měsíců. Pokud na tuto výzvu ČR nezareaguje, může se Komise obrátit na Soudní dvůr.

Jak se uvádí ve zprávě Evropské komise, nejvíce vadí neodstranění administrativních překážek, které brání volnému připojení decentralizovaných výroben k síti a distribuci elektřiny z OZE, a nedostatečné provedení požadavků týkajících se kritérií udržitelnosti biopaliv a biokapalin.

TZ EU zde: http://europa.eu/rapid/pressReleasesAction.do?reference=IP/11/1446&format=HTML&aged=0&language=CS&guiLanguage=en

Dodáváme, že stejně tak by se Komise měla zabývat požadavkem na zjednodušení povolovacích řízení a jejich transparentnost. Vždyť i Ministerstvo průmyslu a obchodu přímo v Národním akčním plánu ČR pro OZE (tedy v dokumentu předkládanému přímo Komisi) přiznalo, že povolovací řízení jsou nepřiměřeně dlouhá, žadatel se na jednu a tutéž instituci musí leckdy obracet i víckrát a na regionální úrovni může být výstavba účinně blokována, a že tento stav je v rozporu s požadavky směrnice 2009/28/ES. Na základě těchto skutečností uložila vláda Ministerstvu průmyslu a obchodu v srpnu loňského roku zpracování analýzy povolovacích řízení, jejíž výsledky měly být předloženy vládě k projednání do 30. září 2011 včetně návrhů řešení kritických míst. Místo analýzy schvalovacích řízení se energetické stavby dočkaly zavedení požadavku autorizace na výstavbu výrobny elektřiny již od instalovaného výkonu 100 kW, aniž by autorizace některé z dosavadních řízení či vyjádření nahrazovala nebo usnadňovala.

 

 

 




Partneři