Světový trh s větrnou energetikou má nový rekord: 42 GW nově instalované kapacity v roce 2011. Celkem je ve světě ve větru instalováno 239 GW

Světová asociace pro větrnou energii (WWEA) zveřejnila 7.února 2012 nové statistické údaje o větrné energetice ve světě. Světový trh pro větrné turbíny vytvořil nový rekord, když v roce 2011 dosáhl nově instalovaného výkonu ve větru na úrovni 42 gigawattů. V roce 2010 to bylo 37,6 gigawattů. Podle předběžných údajů shromážděných WWEA a zveřejněných u příležitosti 3. WE20 - 2020 konference v Coimbatore v Indii, se celková kapacita po celém světě blíží téměř 239 gigawattům a pokryje tak až 3% světové poptávky po elektřině.

Mezi jednotlivými zeměmi má Čína stále silnou pozici a dosáhla podobného množství instalací, jako v předchozím roce 2010, tedy 18 GW nových větrných elektráren do roku 2011. Čína se tedy chlubí celkovou kapacitou 63 GW, což je více než čtvrtina instalovaného výkonu ve větru na světě. Druhým největším trhem pro větrné elektrárny je opět USA s 6,8 GW, následuje Indie (2,7 GW), Německo (2 GW) a překvapivě silná je i Kanada s 1,3 GW nově instalovaného výkonu. Španělsko, Francie a Itálie přidali každý asi 1 GW.

Silný nárůst ve využívání větrné energie lze pozorovat zejména v rozvíjejících se trzích, jako je Čína, Indie, Brazílie a Mexiko. Tím se otevírají nové možnosti pro další růst, protože tyto země mají rostoucí poptávku po elektrické energii a větrné elektrárny mohou být vhodným a včasným ekonomickým řešením této poptávky. Na druhé straně však několik evropských trhů ukázalo stagnaci či dokonce pokles. Americký trh se prezentoval silnějí než v roce 2010, ale budoucí vyhlídky nejsou příliš jasné, vzhledem k politické podpoře. V Kanadě, zejména v Ontariu s novým zákonem „Green Energy Act – Zelený energetický zákon“, který byl přijat v důsledku WWEC2008, se ujistili, že se tato země nyní jeví jako velmi perspektivní, pokud jde o nové kapacity ve větru.

Prezident Dr. On Dexin (WWEA) uvedl: "Větrná energie se stala variantou nízkonákladové, neznečišťující a bezrizikové výroby elektrřiny a tím pilířem zásobování energií v mnoha zemích. V těchto zemích umožnila větrná energie vytvářet nová průmyslová odvětví a stovky tisíc pracovních míst. Ostatní země by se měly poučit z této zkušenosti a přizpůsobit tomu patřičnou politickou podporu. Především je důležité, aby se i nejchudší země také mohly podílet a profitovat z využívání větrné energie a aby světové společenství vytvořilo zvláštní finanční nástroje a finanční prostředky, jako jsou „Global Green Climate Fund and a global feed-in tariff programme", tzn. "Světový zelený klimatický fond a světový program výkupních cen“ , jak navrhla WWEA a Mezinárodní aliance pro obnovitelné zdroje energie."

 

Více na: http://www.wwindea.org/home/index.php
 




Partneři