Evropa je stále pro vítr, přidává se i Ukrajina a Rusko

Z nové tiskové zprávy Evropské asociace pro větrnou energii, která zahájila letošní ročník konference EWEA 2013 vyplývá, že větrná energie ve střední a východní Evropě bude významným zdrojem výroby elektrické energie do roku 2020. Turecko má pak předpoklad k nejrychlejšímu nárůstu kapacity větrné energie.


Evropská asociace pro větrnou energii (EWEA) dnes také zveřejnila novou studii , "Eastern Winds - východní vítr", která poukazuje na rozvíjející se trhy větrných elektráren ve střední a východní Evropě, ale také Turecko, Ukrajinu a Rusko.


"Větrná energie ve střední a východní Evropě, včetně Turecka, podstatně sníží závislost na fosilních palivech", řekl Christian Kjaer, výkonný ředitel EWEA. EWEA také poukazuje na to, že v některých zemích - například v České republice, Maďarsku a Bulharsku je rozvoj a využívání větru kvůli nestabilní legislativě bržděn a investoři a banky nebudou do rozvoje investovat bez dlouhodobé obnovitelné energetické politiky.


Dvanáct novějších členských států EU ve střední a východní Evropě plánuje zvýšení instalovaného výkonu větrné energie z 6,4 gigawattů instalovaných na konci roku 2012 na 16 gigawattů do roku 2020. Tyto instalace svým výkonem pokryjí spotřebu energie až v 9.000.000 domácností. Jen Turecko chce do roku 2023 zvýšit kapacitu instalací ve větru ze současných 2,3 gigawattů na 20 gigawattů.
Polsko a Rumunsko loni pak téměř zdvojnásobilo svůj roční instalovaný výkon ve větrné energii. Na konci roku 2012 se Polsko pyšní 2,5 gigawatty, Rumunsko 1,9 gigawatty a Bulharsko 0,7 gigawatty výkonu ve větru.
 

Více informací můžete shlédnout zde: http://www.ewea.org/publications/reports/?no_cache=1&tx_err_pi1%5BshowReport%5D=42&cHash=92789a09cf89057ac71e9cb90df1304d

 




Partneři