Větrná energie se blíží k průměrným velkoobchodním cenám elektřiny v celé řadě velkých trhů

Zpráva zveřejněná významnou mezinárodní bankou Citibank poukazuje na to, že budoucnost využití energie z břidlicového plynu v Evropě je zahalená do nejistoty, naopak stejná zpráva zjistila, že obnovitelné zdroje budou brzy stát stejně, jako konvenční paliva, protože náklady na obnovitelné zdroje velmi rychle klesají!

 

Důkazem toho je např. Polsko, které se břidlicovým plynem začalo zabývat již v roce 2007 avšak do dnešní doby se zde nepodařilo vytvořit pro tento zdroj životaschopný rozvoj. Mimo USA , kde je velmi dobře vyvinutá infrastruktura zemního plynu, se jeví rozvoj břidlicového plynu jako velmi nákladný.

 

Navíc i přesto, že plyn produkuje méně uhlíku než uhlí či ropa, stále produkuje značné množství CO2 a proto nemůže přispět k plně dekarbonizovanou energetického sektoru, což je dlouhodobým cílem EU při ochraně ovzduší.

 

Dle veřejného výzkumu by i veřejnost upřednostnila rozvoj větrné energetiky namísto využití břidlicového plynu. Rizikem tohoto zdroje energie může být totiž kromě produkce CO2, také kontaminace spodních vod, znečistění pitné vody, emise hluku a ovzduší. V některých zemích byl tento zdroj i zakázán, jako např. ve Francii nebo Bulharsku.

 

Větrná energie se ale už blíží k průměrným velkoobchodním cenám elektřiny v celé řadě velkých trhů - včetně Itálie, Španělska, Velké Británie a Číny - a v Brazilii již dosáhla parity.

 

Více na stránkách EWEA: http://www.ewea.org/blog/2013/04/future-of-shale-gas-challenging-cost-of-renewables-falling/
 




Partneři