Dotace už nejsou to hlavní, co pomáhá větrným elektrárnám na svět

Pouze 208 MW větrných elektráren vzešlo z posledního kola německé aukce, jejíž výsledky byly zveřejněny v pátek. Spolková vláda přitom byla připravena podpořit víc než třikrát tolik (650 MW). Důvodem nízké účasti v aukcích jsou protahující se povolovací procesy. Ty mohou v Německu u nových projektů přesáhnout i dva roky, přičemž před dvěma lety stejný proces trval deset měsíců, uvedl Wind Europe. “Přitom o dvouleté přípravě nového projektu si můžeme u nás nechat jenom zdát. A v Německu vidíme, že dva roky jsou brzda”, uvedl Michal Janeček, předseda ČSVE. V Česku totiž - v době, kdy se zde projekty větrných elektráren připravovaly - vyřízení povolení trvalo běžně sedm a více let. Nastartování zájmu o nové větrné elektrárny předpokládá vláda po obnovení finanční podpory, jež má po roce 2021 přinést novela Zákona o podporovaných zdrojích.


“Už dnes ale víme, že ani obnovení finanční podpory neznamená, že u nás začnou větrné elektrárny přibývat. Finance už dnes totiž zdaleka nejsou to hlavní, co pomáhá větrným elektrárnám na svět. To klíčové je podpora politiků čisté energetice,” dodal Michal Janeček, předseda ČSVE.


V Německu na dokončení povolovacích procesů aktuálně čekají projekty s výkonem kolem 11 tisíc megawattů. Průměrná vysoutěžená cena v poslední aukci je 62 eur / MWh. Další detaily na webu německé větrné asociace.

 
Partneři