Německý ministr Altmeier přislíbil opatření k znovunastartování sektoru

V Berlíně tento čtvrtek proběhl dlouho očekávaný krizový summit k větrné energetice, který svolal ministr hospodářství Peter Altmaier. Na setkání se zástupci větrného průmyslu přislíbil vytvořit taková nová opatření, která pomohou trh znovu nastartovat.


Připomeňme, že Německo letos zažívá velký propad v nových instalacích větrných elektráren na pevnině. WindEurope, evropská asociace větrného průmyslu, očekává, že jejich letošní přírůstek bude jen v objemu kolem 1,5 GW, přičemž průměr za posledních pět let byl skoro třikrát větší (4,3 GW). Hlavním důvodem propadu v nových instalacích jsou průtahy v povolovacích procesech a odpor lokálních sdružení.


“Z aktuálního vývoje v Německu si může Česko vzít vynikající poučení. Povolovací procesy v Česku totiž trvají násobně déle než v Německu, kde vyhlašují kritický stav. Ministr si vyslechne všechny zainteresované strany a začne téma řešit. Náprava povolovacích procesů u nás bude naprosto klíčová pro to, aby tu nové větrné elektrárny měly šanci vůbec začít vznikat,” uvedl předseda ČSVE Michal Janeček.

 

Zdroj: WindEurope, BWE, AFP

 

 
Partneři