Německo očekává nárůst větrných elektráren o nejméně 40 % do roku 2030

Tři týdny před začátkem svého předsednictví EU přijala německá vláda Národní energeticko-klimatický plán (NEKP). V roce 2030 země plánuje získávat z obnovitelných zdrojů 65 % elektřiny a 30 % celkové energie. Do roku 2030 Německo předpokládá zvýšení instalovaného výkonu větrných elektráren na pevnině na 67 až 71 GW a mořských na 20 GW (ke konci roku 2019 činil výkon pevninských turbín 54 a mořských 7,5 GW; zdroj).

 

Připomeňme, že Česko ve svém NEKPu plánuje v roce 2030 získávat z OZE necelých 17 % elektřiny a 22 % celkové energie. V rozvoji větrných elektráren česká vláda očekává nárůst ze současných 0,34 GW na 0,94 GW. Komora OZE to považuje za zbytečně nevyužitou příležitost a uvádí, že cíl ve výši 28 % obnovitelné elektřiny a 24 % celkové energie je pohodlně dosažitelná hodnota. Výroba z větrných elektráren by podle čerstvé studie mohla v roce 2030 zajišťovat třetinu české spotřeby elektřiny (nová studie potenciálu větru a komentář k ní viz tisková zpráva).

 

Souběžně s NEKP vláda přijala novou strategii na rozvoj vodíkových technologií. Oba dokumenty patrně významně ovlivní podobu německého předsednictví, jehož priority v energetice jsou rozvoj off-shore větrných elektráren a vodíku vyráběného z obnovitelných zdrojů.

 

Zdroj WindEurope, Komora OZE

 

 
Partneři