Německá vláda připravuje zrychlení povolovacích procesů pro větrné elektrárny

Návrh zákona o zrychlení investic do zelených technologií minulý týden schválila německá vláda. Zákon by měl urychlit plánovací a povolovací procesy výstavby pozemních větrných elektráren a také rozvoje šetrné mobility - zjednodušit by se měla například elektrifikace a digitalizace železnice. Zákon ještě musí projednat parlament. Návrh nového zákona přivítala německá větrná asociace. 


Výstavba pozemních větrných elektráren, nejdůležitějšího obnovitelného zdroje v Německu, už několik let vázne právě kvůli průtahům v povolovacích procesech a i když je počet nově postavených turbín za první pololetí dvojnásobný v porovnání se stejným obdobím vloni, stále jde o jedny z nejnižších čísel. 


Povolovací procesy jsou zásadní zádrhel rozvoje větrné energetiky i v Česku. „Největší překážkou rozvoje větrné energetiky v Česku je její nepodpora ze strany státu. Obnovitelné zdroje jsou stále považovány za jakýsi doplněk, hobby, jehož rozvoj po nás chce Brusel. To je zásadní nepochopení, vítr a slunce dnes vyrábějí nejlevnější elektřinu ze všech nově budovaných zdrojů. Jsou naše domácí, proto je chceme,” řekl Michal Janeček, předseda České společnosti pro větrnou energii (ČSVE), která sdružuje provozovatele větrných elektráren.


Podle zkušeností firem, které větrné elektrárny připravují, se negativní přístup ministerstev promítá do rozhodování na všech nižších úrovních: některé krajské úřady v rámci svých Zásad územního rozvoje větrnou energetiku prakticky vyloučily. Úředníkům na městských úřadech, kteří zodpovídají za vydávání povolení k výstavbě, zase chybí podpora a tak se bojí přistupovat k oboru pozitivně a procesy často natahují a zbytečně komplikují. „Je to začarovaný kruh: premiér nebo ministr řekne, že tu moc nefouká, hejtmanství je paušálně na svém území odmítne a starostové, kteří jinak nejsou zpravidla proti, nemají zájem o konflikt. Úředník se bojí vydat kladné rozhodnutí, ale protože nemá objektivní důvod proces ukončit, tak ho všemožně natahuje,” řekla Michaela Lužová z firmy W.E.B, která v Česku projekty větrných elektráren spolu s kolegy už 18 let připravuje a několik větrných elektráren i provozuje. „Z praxe víme, že větrné podmínky máme i v Česku slušné, opakovaně nám to potvrzují i výpočty akademiků,” dodala Lužová.


 




Partneři