Délka povolovacího období větrných projektů v EU

Varšava, 22. 4. 2010
V průměru je potřeba 42 měsíců k získání stavebního povolení pro pozemní větrnou farmu v EU s Itálií, Belgií a Velkou Británií mezi nejrychlejšími zeměmi a Španělskem a Portugalskem mezi nejpomalejšími. Tyto výsledky jsou výstupem projektu EU – Větrné bariery, koordinovaným Evropskou asociací větrné energetiky (EWEA).

 

Čas potřebný pro celý povolovací proces přípravy větrné farmy je v EU v rozsahu 10 až více než 50 měsíců. Důvody pro tento veliký rozsah jsou různé, ale obsahují i vysoký podíl úřadů zapojených do procesu přípravy a nedostatek jasného administrativního návodu pro developery. Na vrcholu tabulky je Finsko, s jen 8 měsíci pro přípravu projektu, následovaná Rakouskem s 10, Rumunskem s 15 a Itálií s 18 měsíci. Zemí, kde je trpělivost developerů nejzkoušenější je Portugalsko, kde více než 58 měsíců v průměru je potřeba k získání povolení. Na dně tabulky jsou také: Španělsko (57 měsíců), Řecko (50 měsíců) a Polsko (43 měsíců).

Projekt Větrné bariery také zkoumal v každé zemi počet úřadů, které musely být kontaktovány, aby bylo získáno stavební povolení. Dánsko má nejméně institucí ke kontaktování, jen pět, zatímco Řecko s 41 je na opačném konci. Ovšem neexistuje přímá souvislost mezi délkou povolovacího procesu a počtem institucí, které musí být kontaktovány. Španělsko například má jeden z nejnižších počtů institucí, celkem devět, ovšem jeden z nejpomalejších procesů s délkou 57 měsíců.

„Pokud Evropa myslí vážně dosažení 20% podílu OZE v roce 2020 některé členské země potřebují zredukovat jejich povolovací proces pro větrné farmy“, říká Justin Wilkes, EWEA ředitel pro politiku. „Je mnoho opatření, které členské státy mohou podniknout: vytvoření koncentrace úřadů na jednom místě, sepsání jasných návodů pro developery a zavedení lepšího a přímějšího územního řízení. Implementace Direktivy o obnovitelných zdrojích zajišťuje skutečnou příležitost pro cílenou akci v určitých zemích EU“ dodává.

Zkušenosti z offshorové - mořské oblasti jsou mnohem pozitivnější. Průměrná doby pro získání povolení je 18 měsíců, mnohem méně než pro pozemní farmy. „Početné země s offshorovými farmami vytvořily efektivní rozhodovací proces pro tento sektor, čímž redukovali složitost pro developery offshorových farem,“ uzavírá Wilkes.

Publikovány během třetího dne Evropské konference a výstavy větrné energetiky (EWEC), Větrné bariery odhalily pouze část výsledků, které budou v červenci 2010 publikovány v plné zprávě se všemi daty o administrativních a procedurách připojení k síti při přípravě větrných farem.


Dodatek k české zprávě:
Česká republika prezentuje pouhých 32 měsíců přípravy projektů, ačkoliv současnost je již značně odlišná. (V ČR není vyjímkou, že se investoři potýkají s povolovacím procesem i 60 měsíců). Důvodem pro tento rozdíl je fakt, že do výzkumu byly zahrnuty pouze projekty, které byly postaveny v roce 2008, což znamená, že získaly stavební a územní povolení v letech 2006-2007, kdy politický odpor k projektům větrných elektráren ještě nebyl na nejvyšší úrovni. Navíc se jednalo o poměrně malé projekty na 1-4 elektrárny, jejichž povolovací proces je jednodušší a rychlejší než u větrných farem, které se staví jinde v Evropě.
 

První sloupec je počet měsíců pro stavební povolení, druhý počet institucí, které je třeba přímo i nepřímo kontaktovat




Partneři